Themes - Twenty Twenty-Five - en to id translation catalogue (246 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
id: Twenty Twenty-Five menekankan kesederhanaan dan kemampuan beradaptasi. Tema ini menawarkan pilihan desain yang fleksibel, dilengkapi dengan berbagai pola untuk tipe laman yang beragam, seperti layanan dan halaman arahan, menjadikannya ideal untuk membangun blog pribadi, portofolio profesional, majalah online, atau situs web bisnis. Templatenya mendukung berbagai gaya blog, mulai dari yang berfokus pada teks hingga tata letak yang banyak gambar. Selain itu, tema ini mendukung tipografi internasional dan palet warna yang beragam, memastikan aksesibilitas dan kustomisasi bagi pengguna di seluruh dunia.

en: A collection of full page layouts.
id: Koleksi tata letak halaman penuh.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
id: Halaman Tanpa Judul

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
id: Ekstra Ekstra Besar

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
id: Ekstra Besar

[ctx: Font size name]
en: Large
id: Besar

[ctx: Font size name]
en: Small
id: Kecil

[ctx: Color name]
en: Contrast
id: Kontras

[ctx: Color name]
en: Base
id: Dasar

en: Checkmark
id: Tanda Centang

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
id: Kolom Footer

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
id: Header dengan judul besar

[ctx: Template part name]
en: Vertical Header
id: Header Vertikal

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
id: Gaya 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
id: Gaya 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
id: Gaya 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
id: Gaya 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
id: Gaya 1

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
id: Bentuk Pil

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
id: Anotasi

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
id: Subjudul

[ctx: Style variation name]
en: Display
id: Tampilan

[ctx: Pattern description]
en: Vertical Header with site title and navigation
id: Header Vertikal dengan judul situs dan navigasi

[ctx: Pattern title]
en: Vertical header
id: Header vertikal

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
id: Pertanyaan yang Sering Diajukan

en: Next Photo
id: Foto Selanjutnya

en: Previous Photo
id: Foto Sebelumnya

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
id: Ditandai:

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
id: Dipublikasikan pada

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
id: Pos offset tanpa gambar andalan

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
id: Pos dengan konten rata kiri

[ctx: Color name]
en: Accent 6
id: Aksen 6

[ctx: Color name]
en: Accent 5
id: Aksen 5

[ctx: Color name]
en: Accent 4
id: Aksen 4

[ctx: Color name]
en: Accent 3
id: Aksen 3

[ctx: Color name]
en: Accent 2
id: Aksen 2

[ctx: Color name]
en: Accent 1
id: Aksen 1

[ctx: Style variation name]
en: Evening
id: Malam

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
id: Segera hadir

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
id: Pertanyaan yang Sering Diajukan

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
id: Gambar orang

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
id: Dua kolom dengan testimoni dan avatar.

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
id: 2 kolom dengan avatar

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
id: Kategori:

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
id: Berlangganan untuk mendapatkan pemberitahuan saat situs web kami siap.

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
id: Ditulis oleh

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
id: Koleksi baru

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
id: Hai,

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
id: oleh

[ctx: Button text of intro section.]
en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
id: Hasil pencarian blog foto

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
id: Hasil pencarian blog berita

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
id: Daftar pos, 1 kolom, dengan gambar andalan dan tanggal pos.

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
id: Daftar pos, 1 kolom

en: About Us
id: Tentang Kami

[ctx: Pattern title]
en: Comments
id: Komentar

en: email@example.com
id: email@contoh.com

en: Social media
id: Media sosial

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned posts
id: Pos rata kanan

en: Pricing
id: Harga

en: Cancel or pause anytime.
id: Batalkan atau jeda kapan saja.

en: example@example.com
id: contoh@contoh.com

en: Free
id: Gratis

en: Older Posts
id: Pos Terdahulu

en: Get directions
id: Dapatkan petunjuk arah

en: Month
id: Bulan

en: Newer Posts
id: Pos Lebih Baru

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
id: Ditulis oleh

en: Our services
id: Layanan kami

en: Brazil
id: Brasil

en: Japan
id: Jepang

en: The Latest
id: Yang Terbaru

en: New Zealand
id: Selandia Baru

en: Canada
id: Kanada

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
id: Blog berita dengan sidebar

en: Switzerland
id: Swiss

[ctx: Pattern title]
en: Homepage for right-aligned blog
id: Beranda untuk blog rata kanan

en: Architecture
id: Arsitektur

en: Upcoming events
id: Acara mendatang

en: Buy Tickets
id: Beli Tiket

en: Cancel anytime
id: Batalkan kapan saja

en: Shop now
id: Belanja sekarang

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
id: Ketik di sini...

en: View plans
id: Lihat paket

en: 20€
id: €20

en: 20€/month
id: €20/bulan

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
id: Tunggal

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
id: Gabung

en: Join our forums.
id: Bergabung dengan forum kami.

en: Event
id: Kegiatan

en: Get a free tote bag.
id: Dapatkan tote bag gratis.

[ctx: Pattern title]
en: Written by
id: Ditulis oleh

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
id: Maaf, tidak ada yang ditemukan. Silakan coba pencarian dengan kata kunci yang berbeda.

[ctx: Pattern title]
en: Logos
id: Logo

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
id: Cari

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
id: Tambahkan teks atau blok yang akan ditampilkan jika tidak ada hasil dari query.

[ctx: Pattern title]
en: Search
id: Pencarian

en: Image of the book
id: Gambar buku

en: Explore the episodes
id: Jelajahi episode

en: Themes
id: Tema

en: Patterns
id: Pattern

en: Featured
id: Unggulan

en: FAQs
id: FAQ

en: About
id: Tentang

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Free shipping
id: Pengiriman gratis

[ctx: Pattern description]
en: Header with large site title and right-aligned navigation.
id: Header dengan judul situs besar dan navigasi rata kanan.

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
id: Header dengan judul besar

[ctx: Search form label.]
en: Search
id: Pencarian

en: Our online store.
id: Toko online kami.

en: United States
id: Amerika Serikat

en: Book Store
id: Toko Buku

[ctx: Pattern description]
en: Header with site title and navigation in columns.
id: Header dengan judul situs dan navigasi di kolom.

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
id: Header dengan kolom

[ctx: Pattern description]
en: Header with centered site title and navigation.
id: Header dengan judul situs di tengah dan navigasi.

en: Sunflowers
id: Bunga Matahari

en: Pages
id: Halaman

en: Cactus
id: Kaktus

en: Top Categories
id: Kategori Teratas

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
id: Kisi dengan video.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
id: Kisi dengan kategori

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
id: Kisi dengan video

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
id: Episode 1: Acoma Pueblo dengan Prof. Fiona Presley

en: Authors
id: Penulis

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
id: "Produk dan layanan pelanggan yang luar biasa!"

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
id: Footer dengan kolom

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
id: Kolom footer dengan judul, tagline, dan tautan.

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
id: @contoh

en: Ancient buildings and symbols
id: Bangunan dan simbol kuno

en: View of the deep ocean.
id: Pemandangan laut dalam.

en: Birds on a lake.
id: Burung di atas danau.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
id: Kuliah oleh <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
id: Jadwal acara

[ctx: Sample hero button]
en: Learn More
id: Pelajari Lebih Lanjut

[ctx: Pattern title]
en: Events list
id: Daftar kegiatan

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

en: Comments
id: Komentar

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
id: Sekarang

en: Shop
id: Toko

[ctx: Style variation name]
en: Noon
id: Siang

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
id: Ahli

en: Events
id: Acara

[ctx: Space size name]
en: Regular
id: Reguler

en: Other Posts
id: Pos Lainnya

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
id: Spanduk dengan deskripsi buku

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
id: Spanduk dengan deskripsi buku dan gambar pendamping untuk promosi.

en: Image of a book
id: Gambar buku

en: About the book
id: Tentang buku

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
id: Sampul dengan judul besar

en: Written by
id: Ditulis oleh

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
id: Bagikan kisah Anda

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
id: Gambar bunga

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
id: Format audio

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
id: Kolom footer dengan logo, judul, tagline, dan tautan.

en: What are you looking for?
id: Apa yang Anda cari?

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
id: Judul besar dengan formulir pencarian untuk navigasi cepat.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
id: Judul dan formulir pencarian

en: Delivered every week
id: Dikirim tiap minggu

en: Black and white flower
id: Bunga hitam putih

en: Tell your story
id: Ceritakan kisah Anda

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
id: Bagaikan bunga yang mekar di tempat tak terduga, tiap kisah terungkap dengan keindahan dan ketangguhannya, menyingkap keajaiban tersembunyi.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
id: Di luar Eropa? Lihat <a href="#" rel="nofollow">edisi internasional</a>.

en: How to get in touch with us
id: Cara menghubungi kami

en: Black and white photography close up of a flower.
id: Fotografi close-up bunga hitam-putih.

en: Photography close up of a red flower.
id: Fotografi close-up bunga merah.

en: Let’s hear them.
id: Mari dengarkan mereka.

en: Picture of a historical building in ruins.
id: Gambar bangunan bersejarah yang sudah runtuh.

en: Stories
id: Cerita

en: A collection of post format patterns.
id: Koleksi pola format artikel.

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
id: Nama format artikel

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
id: Bagaikan bunga yang mekar di tempat tak terduga, setiap kisah terungkap dengan keindahan dan ketangguhannya, mengungkap keajaiban tersembunyi.

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
id: Gambar bunga

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
id: Pola pengantar dengan judul pendek, paragraf dan gambar di sebelah kiri.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
id: Judul pendek, dan paragraf serta gambar di sebelah kiri

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
id: Foto ladang yang penuh dengan bunga, langit biru dan pohon.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
id: Bagian sampul lebar penuh dengan gambar latar belakang besar dan judul berukuran besar.

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
id: Area komentar dengan daftar komentar, paginasi, dan formulir komentar.

[ctx: Space size name]
en: Large
id: Besar

[ctx: Space size name]
en: Small
id: Kecil

[ctx: Space size name]
en: X-Small
id: Ekstra Kecil

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
id: Filter Midnight

[ctx: Pattern title]
en: Page template for the right-aligned blog
id: Template laman untuk blog rata kanan.

en: Portrait of a nurse
id: Potret seorang perawat

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
id: Tim kecil kami adalah sekelompok orang yang bersemangat, teliti, dan peduli pada konsumen.

en: Man in hat, standing in front of a building.
id: Pria bertopi, berdiri di depan sebuah gedung.

en: Picture of a person typing on a typewriter.
id: Gambar seseorang sedang mengetik di mesin tik.

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
id: Bagian khusus pelanggan yang menyoroti layanan dan penawaran eksklusif.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
id: Layanan, bagian khusus pelanggan

en: Fuego Bar, Mexico City
id: Bar Fuego, Kota Meksiko

en: Mexico City, Mexico
id: Kota Meksiko, Meksiko

en: Subscribe to get unlimited access
id: Berlangganan untuk mendapatkan akses tanpa batas

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
id: Halaman beranda toko

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
id: Lokasi dan tautan kontak

en: United Kingdom
id: Inggris Raya

en: International editions
id: Edisi internasional

[ctx: Pattern title]
en: Link format
id: Format tautan

en: Book Image
id: Gambar Buku

en: in
id: di

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
id: Curriculum vitae

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
id: Beranda portofolio

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
id: Halaman arahan untuk kegiatan

en: Assemble
id: Pasang

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
id: Beranda bisnis

en: About the event
id: Tentang kegiatan ini

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
id: Kontak, info dan lokasi

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
id: Tinjauan dengan gambar besar di sisi kanan

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
id: Bagian dengan tiga kolom dan dua baris, masing-masing berisi testimoni dan sumber kutipan.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
id: Tata letak 3 kolom dengan 6 testimoni

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
id: Testimoni dengan gambar besar di sisi kanan.

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
id: Gambar seseorang sedang mengetik pada mesin ketik.

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
id: Apakah tersedia salinan bertanda tangan?

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
id: Pos tunggal rata kanan

[ctx: Pattern title]
en: Archive for the right-aligned blog
id: Arsip untuk blog rata kanan

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
id: Beranda blog berita

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
id: Beranda blog foto

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
id: Arsip blog foto

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
id: Arsip blog berita

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, 404
id: Blog rata kanan, 404

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
id: Blog berita dengan kisi pos andalan

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
id: Halaman blog foto

en: 40€
id: €40

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
id: Dapatkan akses ke buletin berbayar kami dan tiket tak terbatas.

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
id: Dapatkan akses ke buletin berbayar kami dan tiket terbatas untuk satu acara.

en: Choose your membership
id: Pilih keanggotaan Anda

en: 0€
id: €0

en: Photo of a woman worker.
id: Foto seorang pekerja wanita

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
id: Gambar orang

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
id: Kompilasi indah ini menampilkan beragam foto yang menangkap esensi era dan budaya berbeda, mencerminkan gaya dan perspektif unik setiap seniman. Citra Fleckenstein yang menggugah, pendekatan modernis inovatif Strand, dan dokumentasi cermat Kōno tentang kehidupan Jepang berpadu dalam perpaduan harmonis yang merayakan seni fotografi. Setiap gambar dalam “The Stories Book” dilengkapi dengan komentar mendalam, memberikan konteks sejarah dan mengungkap kisah di balik foto-foto tersebut. Koleksi ini bukan hanya sekedar pesta visual namun juga merupakan penghormatan terhadap kekuatan fotografi dalam melestarikan dan menceritakan pengalaman beragam umat manusia.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
id: Nama saya Nora Winslow Keene, dan saya adalah pengacara yang berdedikasi tinggi terhadap kepentingan publik. Tinggal di Denver, Colorado, saya telah menghabiskan waktu bertahun-tahun memperjuangkan hak-hak pekerja yang kurang terwakili. Sebagai lulusan Universitas Stanford, saya memainkan peran penting dalam mengamankan perlindungan penting bagi pekerja pertanian, memastikan upah yang lebih baik, dan akses ke layanan kesehatan. Pekerjaan saya difokuskan pada advokasi keadilan lingkungan dan peningkatan kualitas hidup masyarakat pedesaan. Setiap kasus yang saya tangani didorong oleh keyakinan bahwa setiap orang berhak mendapatkan martabat dan perlakuan yang adil di tempat kerja.

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
id: Diselenggarakan selama akhir pekan, acara ini disusun berdasarkan serangkaian pameran, lokakarya, dan diskusi panel. Pameran ini memamerkan pilihan foto yang dikurasi yang menceritakan kisah menarik dari berbagai penjuru dunia, setiap gambar disertai narasi terperinci yang memberikan konteks dan wawasan lebih dalam tentang signifikansi historis dari pemandangan yang digambarkan. Foto-foto ini diambil dari arsip fotografer terkenal, serta dari mereka yang bertalenta, yang mengkreasikan perpaduan antara perspektif klasik dan kontemporer.

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
id: Acara sakral ini merayakan pengalaman universal manusia melalui sudut pandang sejarah dan leluhur, menampilkan beragam fotografer yang karyanya menangkap esensi berbagai budaya dan momen bersejarah.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
id: %s adalah bisnis flower delivery and subscription. Berkantor pusat di Uni Eropa, misi kami bukan hanya untuk mengirimkan rangkaian bunga yang menakjubkan, tetapi juga menumbuhkan pengetahuan dan antusiasme terhadap anugerah alam yang indah: bunga.

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
id: Saya Asahachi Kōno, seorang fotografer Jepang, anggota Japanese Camera Pictorialists of California di Los Angeles. Sebelum kembali ke Jepang, saya bekerja sebagai retoucher foto.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
id: Lewis W. Hine mempelajari sosiologi sebelum pindah ke New York pada tahun 1901 untuk bekerja di Ethical Culture School, di mana ia mengambil fotografi untuk meningkatkan praktik pengajarannya.

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
id: The Stories Book, koleksi momen-momen indah pada masanya yang menampilkan foto-foto dari Louis Fleckenstein, Paul Strand dan Asahachi Kōno, tersedia untuk dipesan terlebih dahulu

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
id: Kami %s, misi kami adalah memberikan rangkaian bunga indah yang tidak hanya menghiasi ruang tamu tetapi juga menginspirasi apresiasi yang lebih dalam terhadap keindahan alam.

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
id: Bercerita, analisis yang lengkap, dan deskripsi yang jelas. Podcast Stories menghidupkan sejarah, membuatnya mudah diakses dan menarik bagi khalayak global.

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
id: “Cerita, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
id: Bagaikan bunga yang mekar di tempat tak terduga, setiap kisah terungkap dengan keindahan dan ketangguhannya, mengungkap keajaiban tersembunyi.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
id: Koleksi momen yang indah pada suatu masa yang menampilkan foto-foto dari Louis Fleckenstein, Paul Strand, dan Asahachi Kōno.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
id: Koleksi momen yang indah pada suatu masa yang menampilkan foto-foto dari Louis Fleckenstein, Paul Strand, dan Asahachi Kōno.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
id: Landing page untuk podcast dengan bagian utama, deskripsi, logo, kisi dengan video dan pendaftaran buletin.

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
id: Pueblo Acoma, di New Mexico, berdiri sebagai bukti ketahanan dan warisan budaya masyarakat Acoma

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
id: https://id.wordpress.org
